KU2-kurssilla muotoiltiin keramiikkataideteoksia hajuaistin innoittamina. Kurssi käynnistyi sokkotestillä, jossa parhaimmat nenät tunnistivat mm. valkosipulin, vaniljan, kanelin, kaardemumman ja monien muiden mausteiden tuoksuja. Keramiikkatyössä oli tavoitteena tehdä jotakin tuoksua tai hajumuistoa kuvaava keramiikkatyö. Keramiikkatyöt maalattiin peitevärein raakapolton jälkeen. Tunnistatko kuvista, mihin tuoksuihin työt voisivat liittyä?

PicMonkey Collage

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sitruunateekannu Aiheeni on teekannu. Sain idean mummoltani ja siitä, että pidän teestä. Tein työn makkaratekniikalla savesta. Hankalaa oli saaa kannulle oikea muoto. Lopussa se näytti aikalailla siltä, miten sen ajattelinkin. Eniten pidän kokonaisuudesta. Noora

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Koivu Aiheenani on metsä,  josta päädyin tekemään koivun kannon. Aiheen keksin siitä, kun liikun paljon metsässä. Työ on tehty savesta makkaratekniikalla. Kun muoto oli valmis, tein kuvioita ruukun pitntaan muotoilutyövälineillä. Lopuksi maalasin ruukun peiteväreillä. Kaikki oli melko helppoa, sillä olen tehnyt savitöitä pasljon ennenkin. Maalausvaihe oli kaikista haastavin, mutta siitäkin suoriuduin hyvin. Olen tyytyväinen itse ruukkuun, mutta kansi ei onnistunut, koska mielenkiinto loppui kesken. Tekisin kannen uudelleen paremmalla aikataululla ja mielenkiinnolla. Sara

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Honeypot Työni aihe on hunaja. Sain aiheeni tähän siitä, kun keskeneräinen työni näytti vähän mehiläispesältä. Tein työni makkaratekniikalla. Aluksi tein kokonaisen umpinaisen purkin, josta sitten leikkasin kannen. Tein ”valumat” erillisistä savipalasista. Polton jälkeen maalasin ja lakkasin työni. Aluksi aioin tehdä piparminttutangon, mutta sen  muoto muuttui pyöreäksi, joten vaihdoin aihetta. Olen tyytyväinen valumiseen ja malaamiseen. Tekisin maalaamisen, kannen ja kennot harkitummin. Pekka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hikinen kenkä Työni aihe on käytetty, hikinen kenkä. Halusin kuvata sillä kenkää,  jota on käytetty ahkerasti liikkuessa ja innolla. Idean sain, kun puhuttiin hajuista. Ensimmäisenä tuli mieleen muisto lapsuudesta, joka oli pukukoppi, jonne sai jättää jalkapallovarusteet turnauksen ajaksi. Haju oli niin mieleenpainuva, että halusin kuvata sen savityönä. Olen tyytyväinen muotoon. Värityksessä on joitakin päällekkäisyyksiä, korjaisin ne ja tekisin työstä yksityiskohtaisemman. Arttu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Suklainen savityö Työni aiheena oli suklaa, koska se on aina ollut lempiherkkuni. Vaikeinta oli saada työn pinnasta tasaista ja helpoin osuus oli maalaaminen. Mielestäni suklaalevyn muotoilu onnistui parhaiten ja kun maalasin sen, siitä tuli aidon suklaan näköinen. Jos voisin tehdä työn uudelleen, tekisin siitä ehkä korkeamman. Sanna

Logoja ja liikemerkkejä Raahen lukion seniorit ry:lle

Ku2-kurssilaiset kaavailivat senioreiden yhdistykselle kuvamaailmaltaan ja kirjoitusasultaan sopivaa logoa eli vakiintunutta kirjoitusasua ja kuvallista tunnusta eli liikemerkkiä. Pitkä yhdistyksen nimi aiheutti suunnittelijoille harmaita hiuksia ja kotiseutuun ja omaan oppilaitokseemme liittyvää kuvakieltä pohdittiin hartaasti. Tässä ehdotelmia:

logokollaasi

Raahen yhteislyseon ja lukion seniorit on perustettu vuonna 1960. Keräsimme kaikki KU2-kurssilaisten logoehdotelmat senioreiden sivuille. Sääntöjen mukaan yhdistyksen tarkoituksena on toimia Raahen ja Saloisten yhteislyseoiden ja lukioiden entisten oppilaiden, opettajien ja henkilökunnan välisenä yhdyssiteenä, ylläpitää yhteyttä kouluun, sen opettajakuntaan, nykyisiin ja tuleviin oppilaspolviin sekä edistää koulun ja sen entisten oppilaiden pyrintöjä.


logokollaasi2

logokollaasi3

Tarkoituksensa toteuttamiseksi yhdistys järjestää jäsenilleen kokouksia, yhteisiä illanviettoja, juhla- ym. tilaisuuksia. Yhdistys auttaa myös luokkakokousten järjestäjiä mm. esittelemällä vuonna 2000 remontoitua Raahen lukiota. Yhdistys jakaa stipendejä koulun nykyisille oppilaille. Yhdistyksellä on myynnissään runsaasti julkaisuja ja jokunen vuosi sitten Galleria Myötätuulen valtasi yhdistyksen järjestämä, edesmenneen rehtorimme Antti Saarimäen näyttely.

KU2-kurssilaiset auttoivat tekemään myös ”eläviä tauluja” koulun entisistä rehtoreista, jotka valmistuvat kevään aikana. Tässä esimakua tulevasta: